Chociaż mamy już październik i letnie upały to tylko wspomnienie, rząd – miejmy nadzieję – ich nie zapomniał! Bo kto wie, może przyszłe lato będzie jeszcze gorętsze?
W lipcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny i polityki społecznej, zapowiedziała nadchodzące zmiany w przepisach prawa pracy, które mają uczynić gorące dni bardziej znośnymi.
Na liście propozycji pojawia się montaż klimatyzacji w miejscach pracy, skrócenie godzin pracy przy wysokich temperaturach, a także przerwy na ochłodzenie.
Czy to oznacza, że od 2025 r. wiatrak na biurku to jednak trochę za mało?
Spis treści artykułu
TogglePraca w upały: w czym tkwi problem?
Obecnie przepisy BHP nie ustalają maksymalnej temperatury, w której wolno pracować.
Minimalna temperatura już jest, ale maksymalna — brak. To oznacza, że gdy nadchodzi fala upałów, nie ma formalnej ochrony przed koniecznością pracy w ekstremalnych warunkach
Broszura „Dobry klimat w pracy”
W lipcu Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyjaśniła, że w obecnym stanie prawnym prawo pracy uwzględnia zasady dotyczące pracy w wysokich temperaturach, w tym wymóg zapewnienia napojów pracownikom, jeśli temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza.
Ministerstwo latem 2024 r. zebrało informacje w broszurze DOBRY KLIMAT W PRACY dostępnej pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-klimat-w-pracy:
Pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (art. 232 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy).
Przepisy (Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r. poz. 279) nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia nieodpłatnie napojów m.in.
- pracownikom zatrudnionym w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT – Wet Bulb Globe Temperature) powyżej 25 °C,
- na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 °C,
- przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25 °C
Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz. U. poz. 796) kobiety w ciąży i kobiety karmiące nie mogą wykonywać prac mogących wpływać niekorzystnie na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie. To m.in. prace w mikroklimacie gorącym lub wykonywane w środowisku o dużych wahaniach parametrów mikroklimatu, szczególnie przy występowaniu nagłych zmian temperatury powietrza.
Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. poz. 1240) pracowników młodocianych, czyli takich, którzy ukończyli 15 lat, ale nie przekroczyli 18, nie można zatrudniać przy pracach w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%, a także w warunkach bezpośredniego oddziaływania otwartego źródła promieniowania.
Praca w wysokich temperaturach — co dalej?
Ministerstwo planuje wprowadzić szczegółowe regulacje dotyczące pracy w wysokich temperaturach, by zagwarantować lepsze warunki pracownikom. Wygląda na to, że w przyszłym roku pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad i wdrażać konkretne działania, gdy temperatura przekroczy krytyczne 28°C.
W planowanych zmianach mowa o obowiązkowym montażu klimatyzacji w miejscach pracy, skróceniu godzin pracy oraz dodatkowych przerwach, by pracownicy mogli się ochłodzić w trakcie upałów
Ale pytanie brzmi: czy rząd zdąży wprowadzić te zmiany przed kolejnymi falami upałów?
I czy pracodawcy będą mieli czas, by się przygotować, zanim zrobi się naprawdę gorąco?
W końcu montaż klimatyzacji, dodatkowe przerwy i skrócenie godzin pracy, to poważne zmiany – zarówno dla organizacji, jak i dla budżetów firm.
Oby przedsiębiorcy nie dowiedzieli się o tym pięć minut przed zamontowaniem pierwszej chłodnicy – inaczej przyszłoroczne lato może przynieść więcej gorących emocji, niż przewidywano! 🙂
Czy Twoja firma jest gotowa na te zmiany? Czy Twoja firma policzyła już koszty planowanych zmian?
Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną – chętnie odpowiem😊
Kinga Stanikowska-Jóźwiak
radca prawny
Zdjęcie: Alireza Kaviani
***
Kiedy deweloper musi uzyskać decyzję środowiskową dla inwestycji mieszkaniowej?
Decyzja środowiskowa dla inwestycji mieszkaniowej — kiedy deweloper musi ją uzyskać?
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, zwana decyzją środowiskową, to kluczowy dokument, który musisz uzyskać, jeśli Twoja inwestycja może mieć istotny wpływ na środowisko.
Inwestycje takie jak budowa osiedla mieszkaniowego, które w wielu miastach – jak choćby w moim rodzinnym Poznaniu – wyrastają w zawrotnym tempie, niemal zawsze oddziałują na otoczenie [Czytaj dalej…]