Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie wód opadowych

Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie wód opadowych – tak czy nie?

Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie wód opadowych – tak czy nie?

Chociaż obecnie pogoda sprzyja, jesień może wkrótce zaskoczyć nas obfitymi opadami deszczu. Wraz z nimi pojawia się istotne pytanie branży budowlanej – co z odprowadzaniem wód opadowych?

A co, jeśli masz sąsiada, który co roku zalewa Twoją posesję deszczówką? Taka sytuacja może budzić frustrację, ale na szczęście przepisy jasno regulują tę kwestię.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wody opadowe i roztopowe to „wody będące wynikiem opadów atmosferycznych”. Ale czy ich odprowadzanie wymaga pozwolenia wodnoprawnego?

Czy jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki do wód?

Tak, wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Wynika to z tego, że odprowadzanie deszczówki zostało w prawie wodnym ujęte jak tzw. usługi wodne.

Usługi wodne to z kolei odprowadzanie wód opadowych i roztopowych, które są zbierane w otwartych lub zamkniętych systemach kanalizacji deszczowej, wykorzystywanych do odprowadzania opadów atmosferycznych, a także w systemach kanalizacji zbiorczej w granicach miast.

Stąd wynika, że odprowadzanie deszczówki do wód wymaga pozwolenia wodnoprawnego.

Czy jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki do ziemi?

Zgodnie z art.  389.  Prawa wodnego:

„Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na usługi wodne”.

Oznacza to, że pozwolenie jest konieczne, jeśli mamy do czynienia ze szczególnym korzystaniem z wód, co obejmuje m.in. wykorzystanie wód na potrzeby działalności gospodarczej.

W praktyce więc, w wielu przypadkach odprowadzanie deszczówki do ziemi może wymagać pozwolenia wodnoprawnego, chyba że przepisy przewidują wyjątki od tej zasady. 

Czy jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki do urządzeń wodnych?

Rowy są klasyfikowane jako urządzenia wodne, co oznacza, że odprowadzanie wód opadowych czy roztopowych do rowów wymaga pozwolenia wodnoprawnego.

Czy trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne na zbiornik na deszczówkę do podlewania trawnika?

Szczelny zbiornik gromadzący wody opadowe nie jest urządzeniem wodnym, a jego wykonanie i zainstalowanie nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 Prawa wodnego:

„Przepisów ustawy nie stosuje się do korzystania z wody zgromadzonej za pomocą urządzeń oraz instalacji technicznych niebędących urządzeniami wodnymi”.

Możesz zatem gromadzić deszczówkę do podlewania trawnika czy innych upraw.

Czy trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne na zbiorniki infiltracyjne?

Tak, jest wymagane. A wynika to wprost z przepisów Prawa wodnego:

Art. 389 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, stanowi, że:

pozwolenia wodnoprawnego wymaga wykonywanie urządzeń wodnych, czyli konstrukcji lub budowli służących do kształtowania zasobów wodnych lub ich gospodarczego wykorzystania. Do takich urządzeń zaliczają się m.in. zbiorniki infiltracyjne, służące do zagospodarowania wód opadowych, np. do podlewania ogrodów lub innych celów gospodarczych.”

Czy sąsiad może wylewać deszczówkę na moją posesję?

Nie, nie może.

Zgodnie z art. 234 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo wodne, właściciel gruntu nie ma prawa zmieniać kierunku ani natężenia odpływu wód opadowych lub roztopowych na swojej posesji, jeśli powodowałoby to szkody na gruntach sąsiadujących.

Oznacza to, że sąsiad nie może kierować deszczówki na Twoją działkę, powodując zalanie lub inne negatywne konsekwencje. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, możesz domagać się ochrony swoich praw, ponieważ przepisy chronią właścicieli przed szkodliwymi zmianami w gospodarowaniu wodami na sąsiednich nieruchomościach.

***

A czy Twój sąsiad zalewa Twoją nieruchomość deszczówką?

Jeśli masz jakieś pytania do tego artykułu zapraszam Cię do kontaktu😊

Kinga Stanikowska-Jóźwiak
radca prawny

Zdjęcie: Atilla Bingöl

***

Opakowania i odpady opakowaniowe – zmiany w prawie unijnym

Już połowa papieru produkowanego w Unii Europejskiej jest przeznaczana na produkcję opakowań. To samo dotyczy tworzyw sztucznych (wykorzystujemy tak 40% całego surowca). Ilość opakowań rośnie w zastraszającym tempie. Przekłada się to niestety na zwiększoną ilość odpadów. Wystarczy spojrzeć na przeładowane kontenery na śmieci przy budynkach mieszkalnych, by dostrzec, że problem jest poważny.

Co zrobić, by nie utonąć w śmieciach? Czy da się lepiej zagospodarować pozostałości po produktach? [Czytaj dalej…]

W czym możemy Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielimy się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszamy Cię do kontaktu.

Przedstaw nam swój problem, a my zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować nasza praca.

Michał Polak

radca prawny

Kinga Stanikowska-Jóźwiak

radca prawny

Piotr Schreiber


radca prawny

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Konieczny, Polak Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Podobne artykuły

    Scroll to Top